8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlama Programımız

 
8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Osmaniye Valiliği Ahmet Cevdet Paşa Konferans salonunda bir kutlama programı düzenledik.
 
Programda günün anlam ve önemine ilişkin kısa bir açıklamada bulunan İl Müdürümüz Abdullah NEŞELİ;
 
“Bize göre kadın hayattır. Kadın veya anne değerlerimizi nesilden nesile aktaran, ihya eden, toplumsal hayatımızı huzur içinde kardeşlik içinde sürdürmemizi önemseyen. İnsana insan olmanın hakikatini gerçeklerini öğretendir. Bireyin ilk örneği ilk kılavuzu ilk öğretmenidir. Dinimizce ulaşmak istediğimiz cennetin ayakları altında olduğu beyan edilen saygın bir kişiliktir.

Bizler Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak bu bilinçle bu anlamlı günde kadınlarımızın ve haksızlığa uğramış herkesin onurlu bir yasam sürmesi ve geçmişte yaşadığı üzüntüleri tekrar yaşamamaları için çalışmaya devam edeceğimizi ve her zaman yanınızda olacağımızı belirtmek isterim.
 
Bu gün katledilen Özgecan’ı ve isimsiz birçok kadını burada anarken şiddeti uygulayan kişilere seslenerek “ne kadın ne de çocuklarınıza şiddet uygulayın”. Siz saygıdeğer Osmaniyelilere ise şiddete sessiz kalmayın müdahil olun tepkinizle yaşam tarzınızla bu olguyu toplumumuzdan çıkartın diyorum. Unutulmamalıdır ki şiddet insanlık ihlalidir. Hiç bir din, inanış ve gelenek şiddeti meşru kılmaz.
 
Sevgili Peygamberimizin “sizin en hayırlınız kadınlarına iyi davranandır” hadisini paylaşırken şehit anneleri ve şehit eşleri dahil tüm kadınlara saygılarımı sunuyor, yanınızda olduğumuzun bilinmesini istiyorum.
 
8 Mart Dünya Kadınlar Gününüzü bu duygu ve düşüncelerle tekrar kutlarken. Bu dünya kadınlar gününde daha güçlüyüz. Çünkü 25 Şubat tarihinde İlimizde hizmete giren ve sadece kadınlara yönelik hizmet sunacak şiddet önleme ve izleme merkezi yani ŞÖNİM açıldı. Hayırlı olsun diliyor ve kadına yönelen her elin vicdanımıza, irfanımıza, bizim merhametimize yöneldiğinin unutulmamasını istiyor, Saygılar sunuyorum.” ifadelerini kullandı.
 
Program, Avukat Özlem ŞANLI’nın konuşmaları, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü çalışanlarından Sosyal Çalışmacı Serap DURUCAN’’ın sunumları ve İl Halk Sağlığı Şube Müdürü Zübeyde GÜNDEDE’nin yaptığı konuşmalarla devam etti.
 
Program son olarak, Bahçe Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerinin düzenlediği, “Kadına Şiddete Hayır” konulu skeç ve Osmaniye Merkez Abdurrahman Keskiner Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin seslendirdiği müzikler eşliğinde sona erdi.